Co se skrývá pod pojmem finanční gramotnost? Dle mého názoru se jedná o způsob, jakým umíme hospodařit s penězi, které obdržíme. Ukazuje, jak dobře umíme naložit s penězi, které získáme (buď prací nebo jinými způsoby). Kromě toho je to také o praktickém využití našich znalostí o fungování peněz, finančním trhu, o znalosti finančních produktů. Tyto schopnosti hospodařit s penězi a orientovat se na finančním trhu se jen tak nenaučíme. Ve školách nás učí všechno možné, v dnešní době můžeme studovat různorodé obory, prostě cokoliv, co nás napadne, zajímá nebo baví. Ale existuje nějaký předmět/škola, kde nás naučí, jak v dospělosti zacházet s penězi? Naučí nás, jak si správně našetřit, popř. jak z již získaných peněz vydělat další a další peníze? Dříve jsem si myslel, že místo, kde se mohu naučit těmto znalostem, je vysoká škola ekonomická. Částečně jsem zde nějaké vědomosti získal, ale moc předmětů k tomuto tématu jsem zde nenašel. Respektive skoro žádné praktické předměty. Předměty o ekonomii a fungování finančních trhů zde jsou, ale o samotném zacházení s penězi to už ne. Jednoznačně nejlepší předmět s touto tematikou byl předmět s názvem Osobní finanční plánování (rozhodně doporučuji), který mi dal opravdu hodně do života.
Co jsem vždycky chtěl?
Vždycky jsem chtěl podnikat, a proto jsem se ze dvou různých důvodů rozhodl jít na vysokou školu ekonomickou. První důvod byl, abych se naučil hospodařit s penězi a získal v tomto oboru patřičné vzdělání. Ten druhý, abych si vůbec promyslel, v čem budu v budoucnu podnikat a dozvěděl se o podnikání co nejvíce informací. Jak jsem již uvedl, škola mě moc nenaučila zacházet s penězi. Ano, dala mi vzdělání v oblasti financí, daní, účetnictví, ale v samotném zacházení s penězi? Ne. Dokázala odpovědět na mou otázku, co mám udělat s penězi, které mi přijdou z výplaty? Také ne. Zkoušel jsem hledat různé dobrovolné předměty týkající se tématu finanční gramotnosti, ale žádný pořádný kromě již zmiňovaného Osobního finančního plánování jsem nenašel. Škola s ekonomickým zaměřením a nenaučí Váš pořádně zacházet s penězi? Celkem paradox ne? Co se tam pak učí? Musím říct, že jsem získal a stále získávám spooooustu vědomostí z oblasti ekonomického myšlení, daní, účetnictví a dalších oblastí, ale u většiny z toho se jednalo pouze o teorii, skoro žádná praxe. Praktický byl akorát ještě předmět finanční matematika, zde jsme počítali spoření, důchody, jak určit hodnotu dluhopisu, jakým způsobem ohodnotit akcii a mnohé další. To bylo super. Konečně jsem se v mém bádání někam posunul! Bohužel se jednalo o pouhé základy a většinu z těchto věcí jsem již uměl, ale což.
Počátky mého vzdělávání
Můj chtíč stále nebyl ukojen, a proto jsem se rozhodl najít odpovědi na svou otázku někde jinde. Na internetu, v knihách, přednáškách na toto téma a v dalších jiných zdrojích. Přečetl jsem klasické knihy jako Bohaty táta, chudý táta, Cashflow kvadrant, obojí od Kiyosakiho, dále Nejbohatší muž v Babylóně (za mě naprosto skvělá kniha, která Vám předá základní myšlenky, které platili již několik tisíciletí př. n.l.), Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla je také suprová kniha. Po přečtení těchto knih jsem najednou začal chápat základní principy, jak ušetřit vydělané peníze, jakým způsobem si rozdělit příjem, jak získat další peníze a mnoho dalších myšlenek. Byl jsem nadšený, a tak jsem se vzdělával dále, co to jen šlo.
Teď trocha praxe do života
Avšak jednoho dne mě kamarád (tímto bych mu chtěl poděkovat) seznámil s ředitelem jedné z největších finančně poradenských společností v ČR. Dozvěděl jsem se, že pokud budu navštěvovat jejich semináře a poté s nimi začnu spolupracovat, naučí mě komunikovat s lidmi, praxe v oboru financí a také jak podnikat. V tu chvíli jsem si říkal, že je to naprosto skvělé, protože přesně to potřebuji! Ihned mě to zaujalo a začal jsem si o jejich systému vzdělávání zjišťovat víc. Jednalo se o klasický multi-level, ovšem na toto téma bych mohl mluvit celkem dlouho… Nevidím na tomto systému nic špatného, není nelegální to rozhodně ne, jen spousta lidí tohoto systému využívá a podvod z toho opravdu vytvoří. Na druhou stranu spousta úspěšných společností a lidí vděčí jejich úspěchu právě tomuto systému. Jenže není pro každého.
Každopádně jsem se do toho opatrně vrhnul, začal jsem navštěvovat semináře (byly zdarma) a připravoval se na kariéru finančního poradce. O tomto oboru jsem slyšel spoustu negativních recenzí, jak tito lidé jen okrádají, zneužívají nevědomosti lidí a spoustu dalšího. I přesto jsem se chtěl dozvědět víc, a hlavně se víc naučit. Chtěl jsem zjistit, jestli to všechno je pravda nebo jak to ve skutečnosti je.
Jelikož jsem prozatím nemusel nic podepisovat a mohl kdykoliv přestat chodit na semináře a spolupracovat s nimi, velice mi to vyhovovalo. Zaškolení trvalo cca 2 měsíce a poté jsme museli projít přes zkoušku od ČNB, která prověřila naše získané znalosti v oblasti financí a finanční gramotnosti. Tento postup se mi velice líbil, protože tímto způsobem prošli sítem ti, kteří v tomto oboru nemají potřebné znalosti. Např. lidé, kteří sotva udělali maturitu (nebo dokonce ani to ne) a byl jim pouze nasazen oblek s cílem, aby oni „radili“ lidem, jak hospodařit s penězi. Podle mého absolutní nesmysl, jak může lidem radit člověk, který se tomuto oboru věnuji pouhé 2 měsíce a pomalu ani nezná rozdíl mezi úrokem a RPSN. Každopádně já jsem zkouškou prošel a mohl jsem nastoupit do terénu. Práce mě opravdu bavila, protože jsem viděl, jak lidem částečně pomáhám utřídit si jejich finance a podobně. Ale nemohl jsem jim předávat své získané znalosti a zkušenosti tak, jak bych si přál. Navíc jsem se vědomostně po určité době již nemohl posouvat dále. Časem jsem zjistil, že investice, které jsme lidem nabízeli, nejsou tak dobré, jak jsem si spočátku myslel. Rozhodně nepřinášely tak dobré zhodnocení vůči riziku, které bylo s investicí spojeno. Ano, naučil jsem se zde spoustu věcí, jenže znalosti, které jsem zde získal, byly pro mě málo, chtěl jsem se dovědět mnohem více o investování, finančních instrumentech a dalších věcech. Ano, naučil jsem se zde, jak vytvořit portfolio pro klienta, finanční plán, znalosti o základních finančních instrumentech jako je životní pojištění, penzijko, podílové fondy, hypoteční úvěr a další. Můj přehled a vědomosti o finančním trhu se značně rozšířil a s tím se rozšířila i moje touha po dalších vědomostech, a především mé sny.
Můj nový CÍL/SEN
Zhruba po půl roce praxe jsem si uvědomil, že tato práce není pro mě… Ano, ze začátku mě bavila, předával jsem nějaké své znalosti lidem, pomáhal jim atd… Ale mého nového cíle bych tímto nedosáhl. Během toho půl roku jsem si totiž setřídil myšlenky a zjistil, co skutečně v životě chci dělat a kam se chci posouvat. Proto jsem se rozhodl skončit a věnovat se trochu jinému cíli… Hned Vás do něj uvedu.
V oblasti finanční gramotnosti je na tom obyvatelstvo v České republice velice špatně. O cca 50 % české populace bychom mohli říct, že jsou finančně gramotní, mají nějaký základní přehled a vědomosti (podle výsledků šetření provedeném MF v roce 2015), ale ta druhá polovina pořádně neví, jak hospodařit se svými pracně vydělanými penězi. Např. v Německu a podobně i v ostatních zemích západní Evropy jsou tyto procenta větší… Jelikož se lidé v naší zemi tolik nezajímají o finanční svět, produkty (kterých je v dnešní době požehnaně), velké instituce jako jsou banky, pojišťovny, této nevědomosti často využívají. Klasický případ je rozdíl mezi úrokem a RPSN, téma, které si rozhodně zaslouží samostatný článek. Banka v reklamě hlásá úrok na hypotéku 1,99 % (!), ale RPSN (veškeré náklady spojené s úvěrem, poplatek za účet a další…) je klidně i 2,6 %. Mě osobně hrozně štve, když jsou kvůli těmto nevědomostem lidé využíváni!! Zbytečně přichází o peníze a uzavírají produkty, které pro ně nejsou vhodné a ani je ve skutečnosti nepotřebují. Ale těm bankám, pojišťovnám a dalším je to úplně jedno, hlavně že pro sebe získali dalšího klienta. A to je také jeden z důvodů, proč jsem si dal za svůj hlavní cíl založit „Školu finanční gramotnosti“. Nebo nějaký jiný systém, díky kterému by se vzdělávaly děti již od základních škol. Škola bude ale primárně otevřena pro širokou veřejnost. Pro každého, kdo se v tomto oboru chce nějakým způsobem vzdělávat, pro každého, kdo neví, jak zacházet s penězi (protože ho to logicky nikdo nenaučil) nebo i pro ty, kteří už mají nějaké znalosti, ale chtějí se dozvědět daleko víc jako dříve já! Moje vize je taková, abych posunul vzdělanost ve finanční gramotnosti na stejnou úroveň jako v západních zemích a klidně ještě dál!! Aby lidé více vydělávali, než utráceli, aby prosperovali a aby každý, kdo bude chtít, dosáhl na velké bohatství a dosáhl svých snů. Chci prostě tímto způsobem lidem pomoct.
Momentálně jsem ve fázi, kdy úplně nemám k dispozici prostředky, díky kterým bych „Školu finanční gramotnosti“ založil, ale stále chci nějakým způsobem své vědomosti předat. Chci se podělit o své znalosti získané studiem, seberozvojem a také částečně praxí. A o tyto nahromaděné vědomosti se podělím formou tohoto blogu! Témata, o kterých budu psát, jsem prozatím rozdělil do 5 kapitol. V první kapitole budu rozebírat „Základní rady a principy týkající se hospodaření s penězi a tvorby majetku“. Ve druhé kapitole rozeberu „Finanční trhy“, jejich fungování, produkty na finančním trhu a jak podle čeho si vybrat ty správné. Třetí kapitola týkající se „Investic“ bude zaměřena nejprve na základní definování investování, investiční strategie, jak si vybrat investici, kde investovat atd… Všechny kapitoly se snažím koncipovat tak, aby všemu postupně porozuměl i ten, který je prozatím zcela nepolíben finančním vzděláním.
Ve čtvrté kapitola s názvem „Praktické minimum ze světa daní“ se společně podíváme, jak správně vytvořit daňové přiznání, kde se dá na daních každoročně ušetřit tisíce korun a na další praktické vědomosti týkající se tohoto oboru. A poslední kapitola se bude částečně týkat práva a také tématu, „Proč se ve škole neučíme o penězích?“.
Články i kapitoly jsou na sebe navazující, proto velice doporučuji, abyste nepřeskakovali a pozorně si vše přečetli, protože vědomosti získané v přechozích článcích aplikuji v těch následujících. Postupně se snažím vysvětlovat všechny nové a neznámé pojmy tak, aby jim byl schopen porozumět téměř každý. Prozatím ještě nemám přesně promyšlená všechna témata, o kterých bych chtěl psát, proto kdyby Vás napadlo jakékoliv téma, které chcete rozebrat, dejte mi vědět a já o něm popřemýšlím.