Každý by chtěl mít víc peněz, víc ušetřit, víc vydělat. Možná už se o to nějakou dobu pokoušíte, ale stále žádné viditelné výsledky… Pojďme se společně podívat na pár základních rad a tipů, jak ušetřit Vaše pracně vydělané peníze a díky nim vydělávat další a další peníze.
1. Mít přehled o svých příjmech a výdajích
Přehled o svých financích považuji za jeden z nejzákladnějších pilířů. Pokud máte dostatečný přehled o tom, kolik peněz Vám přijde a kolik Vám za měsíc odejde, jste schopni tyto peněžní toky více regulovat. Např. zjistíte, že Vám po měsíci zbyde kolem 1 000 Kč. Rádi byste, aby zbylo více? Buď můžete rozšířit Vaše příjmy (výdělky) nebo můžete některé výdaje vyškrtnout a neutrácet za ně zbytečně peníze. Toto byl jen takový nástřel, protože podrobněji tuto problematiku rozebírám ZDE.
2. Omezit používání kreditních/debetních karet
V dnešní době plné moderních technologií se vše modernizuje, zjednodušuje a také zrychluje. Přesně to stejné platí i pro peníze, respektive pro jejich způsob platby. Pojďme se podívat trochu do historie… v době, kdy ještě peníze neexistovaly se zboží směňovalo tzv. barterovým obchodem. Chtěli jste si koupit nové boty, museli jste za ni zaplatit jinou komoditu např. půl selete. Jelikož jste si Vašeho selete dost vážili, v tu dobu jste si sakra rozmysleli, jestli si vůbec ty nové boty potřebujete koupit.
Jak doba pokročila dále, mohli jste si ty stejné boty koupit za zlaté nebo stříbrné mince. V novověku jste si své boty mohli koupit za tzv. státovky, později, když se přešlo na bankovky nebo jinak řečeno hotovostní peníze. A s tím, jak doba pokročila, většina transakcí se dnes uskutečňuje skrze bezhotovostní peníze, které máte na svých účtech.
Teď po Vás chci, abyste se na chvilku zamysleli a vžili se do této situace… vyrazíte si na nákupy a najednou Vás zaujmou naprosto nádherné kožené boty v akci, které stojí kolem 4 000 Kč. Jedna Vaše část Vám říká, jak jsou ty boty libový a že je musíte koupit, dokud je mají v akci! Ta druhá část v mozku Vám ale říká, že si za ty 4 000 můžete koupit spoustu jiných věcí, důležitějších, je to přeci jenom dost peněz… A teď nevíte, co s tím… V tuto chvíli zkuste zavřít oči a představte si, jak jste u pokladny a budete platit kartou nebo dokonce mobilní aplikací. Zaplatíte a spokojeně odejdete domů a pořádně si ani neuvědomíte, že jste právě vyplázli 4 000 Kč.
Aleee pokud si představíte, jak platíte a budete platit hotově (cashem), kdy reálně ze svojí peněženky odevzdáte 4 tisíce to je přece hrozně moc peněz!! Nechce se Vám takto odevzdávat 4 tisíce, můžete je použít na daleko užitečnější a důležitější věci. A uvědomíte si to hned v tu chvíli, kdy si to představíte. Upřímně jsem tomu moc nevěřil, ale vyzkoušel jsem si něco podobného na vlastní kůži a opravdu to funguje. Zde si totiž s námi pohrává psychologie, protože co oči nevidí, to srdce nebolí. Proto pro nás není tak hrozně zaplatit kartou, jsou to jenom nějaká čísla. My přece nevidíme, jak ty peníze odcházejí z našeho účtu, zmizí tam jen čísla. Proto doporučuji platit většinu Vašich transakcí hotově, více si je tak promyslíme a nebudeme nakupovat jen na základě emocí.
3. Odkládat si část svého příjmu na rezervu
Další rada se týká odkládání části svého příjmu stranou. Chcete si ušetřit nějaké peníze na dovolenou v létě, ale momentálně Vám po měsíci nic moc nezbývá? Nic se neděje, protože toto lze vyřešit velice jednoduše. Po odečtení nutných měsíčních výdajů od příjmů, většině lidí nějaké peníze zbydou. Můžou to být 2 tisíce ale dokonce i 10 tisíc. A teď po Vás chci, abyste začali praktikovat velice jednoduchou věc… založte si nějaký spořící účet nebo nový běžný účet, klidně u stejné banky, kde už jeden účet máte. V dnešní době máme u spousty bank vedení účtů zdarma, takže by to neměl být velký problém. A poté, jakmile Vám přijde Vaše měsíční výplata, nastavte si trvalý příkaz na tento druhý účet. Můžete začít s tisícikorunou pro začátek. Tím, že si sem peníze pošlete ihned po výplatě, ještě je nestihnete utratit. Pokud toto budete praktikovat každý měsíc po dobu jednoho roku, pak zde budete mít našetřeno 12 tisíc, což je rozhodně dost peněz na slušnou dovolenou. Ale nejenom dovolenou, protože tyto peníze by měly sloužit jako krátkodobá rezerva. Kdyby se rozbila pračka, auto, či se stalo cokoliv jiného, tak ať máte peníze vždy někde po ruce.
1 thought on “1. Několik rad do ZAČÁTKU – I. část”