Chcete něco ve svém životě změnit? Chcete, aby Vám po měsíci zbyly nějaké peníze? Chcete si pořídit nové auto nebo konečně našetřit na svůj vysněný dům? Stále se Vám to nedaří… nemáte přehled o svých financích, ale nechcete to jen tak nechat být?! Pak jste tu správně! V tomto článku Vám nastíním, na čem všem se dá každý měsíc ušetřit, vydělávat další peníze a jak můžete začít tvořit Vaše bohatství již dnes! Tento článek je takovým úvodním shrnutím celkem 7 navazujících článků, ve kterých se na každou radu podíváme podrobně.
1. Několik rad do začátku
V tomto článku se dozvíte několik základních pouček a tipů, jak můžete ušetřit své peníze. Díky tomu Vám na konci měsíce zbyde více peněz a nemusíte se bát, jestli Vám peníze vydrží do dalšího měsíce.
2. Jak získat přehled o svých financích?
Mít přehled o svých financích je prostě základ. Přes to vlak nejede.
Neplatí to pouze zde, ale i v dalších oblastech života. Protože jak jinak zjistíte, jestli se v něčem posouváte vpřed nebo naopak dozadu? Jedině díky tomu, že si o dané oblasti budete vést záznamy a budete o ní mít přehled. Jedna rada zní „O čem máte přehled, to ovládáte“. Proto pokud budete mít přehled o Vašich příjmech a výdajích, jste schopni ovládat jejich toky.
3. Jak si určit dlouhodobé cíle?
Důležité je vědět, kam v životě směřujeme, jaký máme cíl. K určení našich krátkodobých i dlouhodobých cílů nám velice pomůže, když si své cíle nakreslíme na papír. Pomůže nám to v lepší představě a jejich utvrzení. Vezměte si prosím papír a nakreslete si časovou osu (přímku), na které si na začátku označte kolik je Vám let a na konec přímky nakreslete hrob. Trochu děsivé, ale všichni jednou zemřeme. Teda pokud technologie nepokročí natolik, abychom byli nesmrtelní. Ale to patří do žánru sci-fi, ne sem.
Teď po Vás chci, abyste na chvíli zavřeli oči a zamysleli se, co je pro Vás v životě opravdu důležité? Co je to, čeho chcete dosáhnout? Pro někoho je to založení rodiny, dosáhnout vysokého postavení ve firmě, pořídit si dům, koupit libový fáro, vybudovat firmu a spousty dalších věcí. Teď po Vás nechci, abyste vybrali ne jednu věc, ale všechny, co Vás napadnou. Můžete si je sepsat na zadní stranu papíru. Dejte si opravdu načas. Klidně nad tím přemýšlejte i několik hodin či dní. Vracejte se k tomu. Vaše sny se mohou měnit stejně jako Vaše priority klidně každých několik měsíců, časem ale dojdete do bodu, kdy budou ustálené i po několik let. Pokračování ZDE.
4. Jak na tvorbu měsíčního rozpočtu? / lidé si žijí nad svůj životní standard
Dnešní problém je, že spousta lidí si žije nad své životní standardy. Respektive žije a utrácí tak, jako kdyby měla příjmy vyšší, než je má momentálně. Z toho důvodu lidem po měsíci moc peněz nezbyde. Nebo pokud jim už nějaké zbydou, tak neví, co s nimi udělat. Pokud se Vám na základě předchozích článků a rad povedlo ušetřit nějaké peníze a snížit tím svoje nadstandardní výdaje, tímto Vám gratuluji. Pokud ale teď nevíte, co vlastně máte s těmi ušetřenými penězi udělat, podíváme se, jak správně rozdělit svůj měsíční příjem a následně, co s těmi penězi půjde udělat.
5. Jak správně hospodařit se svým příjmem?
Velice důležitý je způsob, jak naložíme se svým příjmem respektive, jak poté dodržíme svůj již určený měsíční rozpočet. Většina lidí totiž nejprve utrácí své peníze a až na konci měsíce, podle toho, co jim zbyde, začne zbylé peníze šetřit. Ale tento způsob je velice neefektivní a vede akorát k tomu, že nám nezbydou peníze na splnění našich cílů.
6. Jak konkrétně naložit s ušetřeným penězi?
Jakmile se Vám povede ušetřit nějaké peníze, co s nimi? Kam ty peníze uložit nebo co s nimi teď udělat, aby tato snaha nebyla k ničemu? Odpovědi na tyto, a ještě další otázky najdete v tomto článku. Zde si také rozdělíme náš veškerý majetek podle toho, jestli nám generuje nějaký příjem (jedná se o AKTIVUM) nebo jestli nám kvůli němu peníze odchází (jedná se o PASIVUM). Příkladem AKTIVA je byt, který pronajímáme a plyne nám z něj příjem. Do PASIV můžeme zařadit např. naše dluhy.
7. Úvod do investování (Investování vs. Spotřeba)
A teď nastává ta část, kdy Vás seznámím s investicemi. Pro někoho je to neznámý pojem, někteří se tohoto pojmu dokonce bojí. Já se Vám investice pokusím alespoň z části představit a srovnat je se spotřebou, neboli s tím, za co každodenně utrácíme peníze. Popíšu základní princip, na jakém investice fungují, ale více o nich se dozvíte až v článcích o INVESTOVÁNÍ.