Co už všechno víte a máte zmáknuté?
Věřím, že jste již úspěšně zkrotili své finance. Konkrétně tím myslím Vaše příjmy a výdaje. Povedlo se Vám také ušetřit na Vašich měsíčních výdajích, spoustu jste jich poškrtali a tím pádem Vám přibyly peníze navíc. Poté jste si ujasnili Vaše sny a cíle, kterých chcete v životě dosáhnout a víte, kam směřujete. Dále jste si rozdělili svůj měsíční příjem a víte, kolik procent tvoří Vaše měsíční výdaje a také jak Váš rozpočet dodržovat.
Víte, že 70 % tvoří naše povinné výdaje. 10 % je jen pro nás, můžeme si je užít, jakkoliv chceme. A teď co s těmi zbývajícími 20 %? Na to se hned podíváme!!
Železná rezerva
Pro začátek je velice důležitá tvorba krátkodobé rezervy, ta by nám měla vystačit od 3 do 6 měsíců a zajistíme si ji pro případ neočekávaných událostí jako jsou např. různé opravy spotřebičů, oprava auta ale hlavně v případě ztráty zaměstnání na dobu, než si opět najdeme nové. Na tvorbu rezervy by z našich 20 % mělo jít kolem 10 % každý měsíc. Využijeme příklad z předešlých článků, kde jsou naše příjmy 25 000. Tudíž na spořící nebo běžný účet půjde 2 500 na tvorbu rezervy. Ideální je najít si nějaký spořící účet (nemusí mít nutně nejlepší zhodnocení, stejně v dnešní době nalezneme úrok max 2% za rok). Nechci nikomu dělat reklamu, ale já osobně využívám spořící účet od Air bank, kde je úrok kolem 1,3 % a jsem s ním spokojený. Hlavně s jejich internetovým a mobilním bankovnictvím. Samozřejmě zde nejsou žádné poplatky.
Důležité ale je si tyto peníze sem posílat pravidelně a nijak do nich zbytečně nezasahovat. Jsou jen pro výše zmíněné případy. Ještě pro jeden případ bychom je mohli použít a tím je dovolená. Můžete si na svoji dovolenou takto našetřit, ale doporučuji utrácet jen peníze, které jsou nad minimální rezervu. Tzn. nad 100 000 nebo 3 měsíční platy. Samozřejmě žádné maximum u rezervy není, ale podle mého názoru je zbytečné mít na spořícím účtu třeba 500 000, aniž bychom ty peníze reálně využili. Místo toho s nimi můžeme zvyšovat naše bohatství jiným způsobem. Krátkodobou rezervu také použijeme na splnění našich krátkodobých cílů, které jsme si určili cca do 3 let.
Riziko
Ještě předtím, než začneme pořádně tvořit náš majetek a plnit tím vysněné cíle, je důležité zmínit jednu věc. A tou je pojištění vůči rizikům. Většině Vám asi teď vyvstane na mysli, že v životě žádné pojištění nepotřebujete, že je to produkt sloužící finančním poradcům k vydělávání peněz atd… Naprosto Vás chápu… Ale prosím dejte tomu ještě šanci a bez předsudků si přečtěte tento článek (již brzy), ve kterém se Vám pokusím vysvětlit pravý smysl pojištění. Pokud je Vám kolem 25, můžete si sjednat dost slušné pojištění za 400 nebo 500 měsíčně, což není vůbec žádná závratná částka a může Vám to zachránit život.
Tvorba majetku
A teď již k samotnému postupu na dosažení Vašich cílů. Tento krok doporučuji těm, kteří již mají přehled o svých příjmech a výdajích a povedlo se jim také ušetřit měsíčně nějaké peníze. Současně již pracují na tvorbě rezervy a minimálně třetinu krátkodobé rezervy mají již vytvořenou. Jsou také zajištěni vůči riziku dlouhodobé ztráty příjmů pomocí životního pojištění. A hlavně, hlavně mají určeny své cíle a ví, kam směřují. Mezi takové hlavní cíle může patřit vlastní bydlení, založení rodiny, rozjezd vlastního podnikání nebo také příprava na stáří, což znamená zajištění dost velkého majetku, abychom se nemuseli spoléhat na směšný důchod a mohli si jen užívat života. Upozorňuji, že toto jsou pouze má doporučení, pokud je nedodržíte, je to Vaše věc.
A teď již k samotné tvorbě majetku. Váš majetek můžeme rozdělit na 2 hlavní částí, AKTIVA a PASIVA. Pro začátek doporučuji si sednout a sepsat si, co všechno vlastníte. Udělat si seznam všeho, co Vás napadne. Myslím tím sesumírovat si, kolik máte celkem peněz, jak na účtech, tak v hotovosti. Dále pokud vlastníte nemovitost, auto, drahé kovy, někteří z Vás dokonce již vlastní akcie a jiné cenné papíry. Pokud máte všechno hezky sepsané, vytvoříme si tzv, rozvahu. Pro některé z Vás je to nový termín, tak se Vám to pokusím vysvětlit. Rozvaha má 2 části, AKTIVA (vlevo) a PASIVA (vpravo). Zjednodušeně do AKTIV patří majetek, který nám přináší nějaké příjmy, máme z něj zisk. Naopak do PASIV patří majetek, o který se musíme starat, a tak za něj musíme peníze naopak utrácet. Do PASIV patří především naše dluhy a závazky. Jedná se o velice jednoduchý princip.
Mezi AKTIVA generující zisky patří nejčastěji akcie, dluhopisy a další cenné papíry, nemovitosti, můžeme sem zařadit i peníze v bance či peníze, které máme v hotovosti, nebo dokonce drahé kovy. Ty nám sice negenerují pravidelný zisk, ale díky tomu, že roste jejich hodnota, při prodeji získáme více peněz. Abychom získali výše zmíněná AKTIVA, musíme začít investovat a tím zvětšovat náš majetek a bohatství. Ale vše pochopitelněji rozepíšu v dalším článku o INVESTOVÁNÍ.
Rozvaha (soupis majetku)
A teď Vás poprosím, zaneste si veškerý Váš majetek do rozvahy. Pro představu přikládám soupis některých AKTIV a PASIV (závazků), aby bylo jasno, co kam patří. Sepište si je buď na prázdný papír nebo Vám mohu zaslat již předpřipravenou rozvahu.
Ještě jedna důležitá věc… někteří lidé si myslí, že pokud vlastní byt, ve kterém bydlí, tak ho zařadí do AKTIV. Jenže to je mylná představa, protože jelikož v tom bytě žijí, tak o peníze přicházejí, protože platí nájem atd… Naopak kdyby ho pronajímali a vydělávali si jím (přináší ZISK), pak je to jasné AKTIVUM, jinak ne.
Pokud jste zjistili, že většina Vašeho majetku leží na straně PASIV, je načase začít pracovat na AKTIVECH! Je načase začít tvořit bohatství, tvořit náš majetek, tak abychom měli daleko více AKTIV než PASIV a mohli docílit našich snů. Je načase začít INVESTOVAT!!
1 thought on “6. Jak naložit s ušetřenými PENĚZI?”