Náš životní standard
Jak jsem již dříve zmiňoval, problém dnešní doby je, že lidé často žijí nad svůj životní standard. Jejich měsíční výdaje jsou vyšší, než si ve skutečnosti mohou dovolit. A často je to kvůli tomu, aby ostatním ukázali, že na to prostě mají, přitom na to ve skutečnosti nemají. Jak vypadá, když žijete nad svůj životní standard? Např. když jsou vaše měsíční příjmy 25 000 a vaše výdaje jsou 23-25000. Někdy jsou Vaše výdaje dokonce vyšší než příjmy. Možná jsou někteří z Vás právě v této situaci a říkáte si, že přece Vaše výdaje snížit nemůžete! Vždyť jenom za bydlení platíte kolem 15 000 měsíčně!! A tady je právě ten kámen úrazu…
Opravdu musíte bydlet ve velkém 2+kk nebo dokonce v 3+kk bytě? (Řešíme situaci, pokud žijete sám… situaci ve dvou rozeberu později). K čemu je Vám byt jako kráva? Vždyť většinu dne stejně trávíte v práci, minimálně 8 hodin 5 dní v týdnu. Pokud bydlíme v 3+kk, tak podle mého názoru tyto prostory rozhodně plně nevyužijeme… K naplnění našich potřeb nám stačí, když máme kde spát, kde si uvařit něco k jídlu a místo pro naši hygienu. Čili pokoj na spaní, kuchyň a koupelna. Nic víc není třeba. Opravdu upřímně se samy sebe zeptejte, jestli potřebujete něco víc. Jestli je Vám k něčemu další místnost, kterou skoro ani nenavštívíte. Pokud nad tímto popřemýšlíte a změníte tím pohled na bydlení, věřím, že dokážete najít opravdu solidní byt s nájmem do 10 000 měsíčně. Rázem se Vám povede ušetřit 5 000 měsíčně!! A teď se konečně pojďme podívat na tvorbu měsíčního rozpočtu…
Jak hospodařit se svými příjmy?
Je rozhodně spousta možností, jak si můžeme rozdělit naše příjmy. Uvedu zde podle mého názoru takové 2 nejrozšířenější metody dělení. Záleží jen na Vás, kterou z nich použijete nebo pokud si dokonce vymyslíte vlastní, která Vám bude vyhovovat, tím lépe. Nejdůležitější je ale začít a poté toto rozdělení každý měsíc dodržovat!!
1. Varianta tvorby rozpočtu
Vraťme se k našemu již zmíněnému příkladu, kdy máte příjem 25 000. Nejprve Vám ukážu rozpočet, který mi je nejvíce sympatický. Podle knihy Nejbohatší muž v Babyloně od … bychom si nejdříve měli zaplatit sobě 1/10 z peněz, které nám přijdou. Co to znamená? Že si 10% z 25 000, což je 2 500, vyčleníte jen pro sebe. S těmito penězi si dělejte cokoliv chcete. Naprosto cokoliv. Chcete zajít na pořádnou párty? Pokud se vejdete do 2 500 tak klidně můžete. Nebo rádi byste zašli do jedné z nejluxusnějších restaurací ve městě? Tak tam zajděte! Nebo si dopřejte nějakou masáž, zajděte několikrát během měsíce do kina. Prostě s těmito penězi dělejte věci, které Vás dobíjí a které Vám přinášejí radost. Je tu ale jedno důležité upozornění… tyto peníze musíte vždy utratit. I kdyby jste to měli utratit za nějakou blbost, která Vám přinese radost. Zní to skvěle ne? Ale zase pozor, ať tento rozpočet nepřekročíte…
Jdeme dál… 20 % z Vašeho příjmu, tady to činí 5 000, by mělo jít na investování neboli na tvorbu rezervy či našeho bohatství (majetku). Zjednodušeně tyto peníze teď nespotřebujete ale očekáváte od nich v budoucnu nějaký užitek. Např. že budete mít dostatek peněz na bydlení atd… Těchto 20 % bychom měli rozdělit ideálně na 2 části. 10 % by mělo tvořit krátkodobou rezervu, kterou tvoříme pro případ výpadku našeho příjmu nebo neočekávaných výdajů. Ideální rezerva by měla tvořit naše 3 měsíční platy nebo 100 000. A těch dalších 10 % použijeme na tvorbu dalších peněz. Na zhodnocování peněz, a především abychom v budoucnu mohli dosáhnout našich cílů, které jsme si určili již v předchozích ČLÁNKU.
Ještě nám zbývá 70 % z nichž 30 % tedy 7 500 by mělo být použito na bydlení. Buď na nájem nebo splátku hypotéky. A zbývajících 40 % tvoří naše nutné výdaje. U nás je to částka 10 000. Z toho půjdou peníze na jídlo, na dopravu, za internet, prostě naše veškeré nutné výdaje.
Pokud jste si toto rozdělení vyzkoušeli na sobě, ale úplně jste se nevešli do rozmezí, nic se neděje. Protože v rámci bydlení a nutných výdajů, můžeme naše peníze trochu přelévat. Např. za bydlení budeme dávat 35 % a naše nutné výdaje budou 35 %, takže celkem to dá těch 70 %. Ale těch 70 % bychom neměli překročit! Jinak překračujeme náš životní standard…
2. Varianta tvorby rozpočtu
Vím ještě o další použitelné variantě na rozdělení našeho příjmu. Na bydlení a na naše nutné výdaje nám těch 30 a 40 % zůstává, zde není žádná změna. Změna ale nastává v tom zbytku. V případě našich 20 %, zde by měla celá částka tvořit investici do budoucna a těch zbylých 10 % půjde na krátkodobou rezervu v případě výpadku příjmů nebo neočekávané situace. Hlavní rozdíl je v tom, že zde nevíme přesně jakou částku si můžeme dopřát na zábavu a na naše koníčky, kdežto u prvního rozdělení se řídíme podle pravidla nejdříve zaplať sobě, což je pro mě osobně sympatičtější. Ale na druhou stranu zde investujeme větší částku, než v prvním případě…
Jsem ještě student, jak si mám upravit ROZPOČET?
Pokud jste studenti a nemáte bůh ví jak vysoké příjmy (sem tam nějaká brigáda, peníze od rodičů atd…), doporučuji si sestavit rozpočet na podobné bázi jako kdybyste již měly příjmy vyšší. Protože tento rozpočet je univerzální téměř pro jakoukoliv velikost příjmu. Samozřejmě tady hrozně moc záleží, jestli bydlíte samy, na koleji, nebo u rodičů. Jestliže ještě bydlíte u rodičů, máte daleko menší výdaje než pokud si již všechno platíte samy. Já sám jsem také ještě student a řídím se podle 1. varianty tvorby rozpočtu, vždy mám vymezených 10 % na zábavu, mám nějaké nutné výdaje (které jsem zminimalizoval, co se dá) a většinu svých peněz investuji a tvořím si rezervu. Takže to, že jste ještě studenti a nemáte vysoké příjmy (třeba jen 10k), Vám vůbec nebrání v tom začít nějakým způsobem řídit svoje finance a potažmo řídit si svůj život.
Tipy na závěr
V případě, pokud chcete vytvořit rodinný rozpočet, doporučuji postupovat obdobně. Sečtete příjmy celé rodiny a poté začnete s rozdělováním. Za 10 % si zajděte se svojí drahou polovičkou do opravdu luxusní restaurace a poté do kina nebo kamkoliv jinam, kde Vám bude dobře a udělám Vám to radost. 20 % dejte na spoření nebo investujte, abyste dosáhli svých snů, atd… Věřím, že se chápeme.
Pokud zjistíte, že Vaše součet nutných výdajů a výdajů za bydlení překračuje výše zmiňovaných 70 %, pak si žijete nad svůj životní standard. Respektive Vaše výdaje jsou vyšší, než by měly být vzhledem k Vašemu příjmu. A právě proto je potřena zapracovat na snížení těchto výdajů, jak za bydlení, tak těch nutných (za jídlo, dopravu atd…). Nemám tím na mysli, abyste se hned přestěhovali do bytu o rozloze 20 m² a začali jíst jen rohlíky se salátem. To vůbec ne. Ale např. nemusíte tak často chodit do restaurací a podobně. Více méně jsem toto téma rozebíral již v minulých článcích.
Pokud se Vám na základě mých předchozích rad (článků) povedlo ušetřit tak, že Vaše nutné výdaje a výdaje za bydlení tvoří např. jen 50 % z Vašeho příjmu, tak to je skvělá zpráva!! A nic Vám nebrání v tom, abyste přebytečné peníze, tady 20 % poslali na krátkodobou rezervu, popřípadě je začali zhodnocovat a vytvářet tak další peníze.
1 thought on “4. Jak na tvorbu měsíčního ROZPOČTU (Jak si upravit životní STANDARD?)”