Investiční horizont
Investiční horizont je doba, po kterou plánujeme mít naše peníze zainvestované. Může být přesně určený např. když si chceme za 10 let koupit dům, náš investiční horizont bude cca 10 let. A podle toho bychom měli poupravit naší investiční strategii. Nebo náš investiční horizont může být nekonečný. Když tvoříme náš majetek a plánujeme, že někdy v budoucnu sklidíme plody naší investice. Může ale jít i o budoucnost vzdálenou klidně přes 30 let a nejsme schopni ji přesně určit, jen ji odhadujeme.
Při určování našeho horizontu nám pomůžou především 2 věci. Nejprve Váš cíl. Chcete vybudovat velký majetek a mít možnost přestat pracovat už v 50 letech? Pak bude Váš investiční horizont 20 let (pokud je Vám např. 30). Co nám také pomůže s určením horizontu, je výnos, který chceme, aby Vám investice přinášela. Jestliže chcete mít výnos kolem 8 % za rok, ideální investicí jsou zde akcie, ze zlata tento výnos moc nezískáme. Ale tento výnos nebudeme mít každý rok, nýbrž v průměru, to je to, co nás především zajímá, průměrný výnos za rok. Proto když investujeme do akcií, investujme v horizontu minimálně od 5 let, ideálně 10 a více. Pak je větší šance, že dosáhneme toho, čeho chceme.
Jaké existují horizonty?
Obecně můžeme vymezit investiční horizonty na 3 kategorie. Krátkodobý, střednědobý a dlouhodobý. V každém z horizontů bychom měli investovat do různých aktiv, protože každá mají své specifické vlastnosti vhodné pro jinou dobu trvání.
a) Krátkodobý
Do krátkodobého horizontu patří méně volatilnější investice s nižším výnosem. Obecně předpokládáme, že tato investice bude trvat od 1 do 3 let. Do této kategorie patří např. krátkodobé dluhopisu a dluhopisové fondy. Můžeme využít i tzv. termínovaných vkladů, ale to už je podle mě lepší si najít nejvýhodnější spořící účet a tyto prostředky nám budou neustále volně k dispozici.
b) Střednědobý
Střednědobý horizont by měl trvat zhruba od těch 3 do 5 let. V tomto portfoliu by měly být již střednědobé dluhopisy a mohli bychom přemýšlet i nad nákupem některým akcií. Ale především méně volatilnějších akcií.
c) Dlouhodobý
V dlouhodobém horizontu (který je 5 let a více) už můžeme investovat z většinové části do akcií. Můžete samozřejmě do nich investovat i dříve, ale nedoporučuji moc velkou částku z Vašeho portfolia. Pokud máme horizont např. 10 let a více, nějaký pokles 30 % hodnoty akcií v polovině investice nás tolik nemusí zajímat jako kdybychom investovali na 2 roky a ten pokles nastal ve druhém roce.
Kromě investic v dlouhodobém horizontu můžeme investovat i do dalších aktiv jako jsou nemovitosti, dlouhodobé dluhopisy, a také drahé kovy. Ty totiž ukážou svoji hodnotu až v čase. Pokud máme v plánu investovat měli bychom již od začátku přemýšlet především v tom dlouhodobém horizontu, což dělá málo lidí. Někdo plánuje maximálně na rok dopředu, někdo na měsíc a někdo ze dne na den. Je ale potřeba se zastavit, zamyslet se a vzít život do svých rukou a naplánovat si ho podle svých představ. A začít se podle toho tak chovat, začít podle toho i investovat a tvořit majetek. Je potřeba myslet do budoucna.
Jaký jsem typ investora? (rizikový profil investora)
Další zásadní otázka, na kterou je potřeba u investování odpovědět zní, jaký jsem typ investora. Momentálně máte alespoň základní představu o různých investicích na finančním trhu. Ale jak si z toho nepřeberného množství investic vybrat? A jaká investice je pro mě? Do čeho bych měl investovat? Odpověď na tuto otázku je velice individuální a nelze jednoznačně vymezit Vaši kategorii. Abyste měli alespoň nějakou představu, popíši z mého pohled takové hlavní 3 skupiny lidí.
- NEBOJÍ SE RIZIKA – Pokud jste jako Bořivoj a rádi riskujete, patříte mezi odvážnější typy investorů, kteří se tolik nebojí rizika. Když prohrajete nebo něco ztratíte, dokážete se z toho brzy oklepat a unesete to. Akcie v tomto případě budou rozhodně na prvním místě. Jste si totiž vědomi toho, že se některý rok nemusí dařit, ale v dlouhodobém horizontu budete mít vysoké výnosy. Klidně i kolem 8 % a víc. Záleží, jestli budete investovat do akciového fondu nebo do jednotlivých akcií. Když dojde k velkému poklesu na akciovém trhu, máte dostatečně pevnou vůli a přesvědčení, že se cena zase zvedne a výnosy budou v budoucnu lepší. Proto vytrváte a tyto akcie neprodáte, tak jako většina lidí.
2. AVERZNÍ VŮČI RIZIKU (strach z rizika) – Pokud jste jako Vladivoj a neradi riskujete a jen těžko unesete nějakou prohru či ztrátu, pak byste rozhodně neměli investovat do akcií. A proč? Protože jednoduše nedodržíte ten správný investiční horizont a budete je prodávat dříve, než byste měli. A to ještě hluboko pod cenou. Nejčastěji v době krize. Pokud víte, že byste neunesli pokles ceny akcií o desítky procent a chtěli byste prodat dřív, než ztratíte všechno, pak akcie nejsou Vaším ideálním nástrojem. Pro vás budou spíše investice nesoucí pevný roční výnos, který ale nemusí být nějak velký. Postačí i kolem 5 % za rok. Převážně byste měli investovat do dluhopisů, konkrétně do podnikových. Ale do skutečně kvalitních, které vydávají dlouholeté firmy, ne žádní nováčci slibující dobrý výnos. Pak je také možnost nakoupit drahé kovy, ale ty zase nenesou žádný pevný úrokový výnos a slouží spíše jako uchovatel hodnoty.
Jedná se pouze o moje doporučení, samozřejmě i druhý typ investora může investovat do akcií, ale měl by potom investovat buď skrze akciové indexy, podílové fondy nebo již zmiňované ETF. Prostě posílat někam peníze po dobu svého investičního horizontu a ZAKÁZAT si do nich zasahovat. Jen tak se mu podaří vydržet a dosáhnout svého výnosu.
3. KOMBINACE. A neboo budete jako Vratislav a budete kombinovat jak investování do akcií, tak do dluhopisů nebo ostatních aktiv. A tento poměr se bude pravděpodobně odvíjet od ekonomického cyklu. Pokud se ekonomický cyklus bude blížit na vrcholu, snížíte svůj podíl akcií a místo toho nakoupíte méně volatilní instrumenty. Naopak když bude trh na dně a začíná jeho růst, navýšíte podíl akcií ve svém portfoliu, protože od nich očekáváte vyšší výnos a menší riziko. Další příklad, kdy je dobré vědět, jak se vůbec ekonomika pohybuje a jak funguje.