Nebloumejte bezcílně jako většina lidí
Důležité je vědět, kam v životě směřujeme, jaký máme cíl. K určení našich krátkodobých i dlouhodobých cílů nám velice pomůže, když si své cíle nakreslíme na papír. Pomůže nám to v lepší představě a jejich utvrzení. Vezměte si prosím papír a nakreslete si časovou osu (přímku), na které si na začátku označte kolik je Vám let a na konec přímky nakreslete kříž. Trochu děsivé, ale všichni jednou zemřeme, je to tak. Teda pokud technologie nepokročí natolik, abychom byli nesmrtelní. Ale to patří spíše do žánru sci-fi, ne sem.
Co je pro Vás opravdu důležité?
Teď po Vás chci, abyste na chvíli zavřeli oči a zamysleli se, co je pro Vás v životě opravdu důležité? Co je to, čeho chcete dosáhnout? Pro někoho je to založení rodiny, dosáhnout vysokého postavení ve firmě, pořídit si dům, koupit libový fáro, založit firmu nebo spousty dalších věcí. Teď po Vás nechci, abyste vybrali je jednu věc, ale co nejvíc Vás napadne. Můžete si je sepsat na zadní stranu papíru. Dejte si opravdu načas. Klidně nad tím přemýšlejte i několik hodin či dní. Vracejte se k tomu. Vaše sny se mohou měnit stejně jako Vaše priority klidně každých několik měsíců, časem ale dojdete do bodu, kdy budou ustálené i po několik let.
Pokračování z článku č. 1 – ZDE
Kdy dosáhneme svých cílů?
Nemusíte mít hned vypsané všechny Vaše sny a cíle, protože se během života mění. Mění se nám stejně jako naše priority, které s tím souvisejí. Stačí když budete mít sepsaný alespoň předběžný seznam. Poté začněte přemýšlet, kdy chcete těchto cílů dosáhnout. Nemusí to být přesný věk, stačí i rozmezí, klidně 5 let. Nejlepší bude, když si věk napíšete ke každé z věcí, jež jste si sepsali. Až budete mít, obraťte list.
Teď je načase si dát své cíle na viditelné a přehledné místo, na časovou osu. Každý Váš cíl si postupně zaneste na časovou osu. Chcete založit rodinu ve 36 letech? Označte si na ose věk 36 a popište svůj cíl. Nebo klidně můžete použít svůj výtvarný um a své sny zakreslit. A takhle pokračujte, dokud své cílen nebudete mít označené. Tuto časovou osu si poté dejte na nějaké viditelné místo. Na Váš stůl, k posteli nebo třeba do koupelny. Ideálně by Vám to každý den mělo připomínat, čeho chcete v životě dosáhnout a co je pro Vás opravdu důležité.
Jak dosáhnout svých cílů?
První a pro většinu lidí nejtěžší krok máte za sebou a teď je načase začít pracovat na splnění Vašich cílů. Neznám Vaši momentální situaci, ale ukážu Vám modelový příklad, jak můžete začít pracovat na některých Vašich snů.
Dejme si příklad studenta, který úspěšně dokončil magisterské studium, takže je mu kolem 25 let. Říkejme mu Franta Na svojí časovou osu si Franta zanesl cíle jako založit rodinu, pořídit si dům, koupit auto a další věci. Auto si chce pořídit do 5 let a chce si koupit nějakou starší oktávku. Ideálně za 200 tisíc. Dále dům v hodnotě 5 mega si chce pořídit ve 35 letech. S největší pravděpodobností si na něj vezme hypotéku. Jeho měsíční čistý příjem činí 35 tisíc a nutné výdaje má 20 tisíc. Co by měl udělat, aby dosáhl svých cílů?
Je potřeba si spočítat, jak velkou částku si musí odkládat, aby získal potřebné peníze. V tomto případě 200 tisíc na auto a na hypotéku v dnešní době potřebujeme alespoň 20 % ze zákona. Fajn, pojďme si spočítat, kolik si musí odkládat každý měsíc. Auto chce již za 5 let, na měsíce to je 12*5 = 60. Jelikož má mít hodnotu 200 tisíc, bude nutno si každý měsíc odkládat částku 200 000:60 = 3 333, zaokrouhleně 3 400. Což není zase tak velká částka. A jak je na tom dům? Potřebujeme za 10 let mít 1 milion. 10*12 měsíců = 120 měsíců a měsíčně potřebujeme šetřit 1 000 000:120 = 8 333, zaokrouhleně 8400. Čili prvních 5 let si bude celkem odkládat 8 400 + 3 400 = 11 800 a dalších 5 let už jen 8 400. Jelikož mu měsíčně zbyde 15 000, je to naprosto reálné!! Jediné, co stačí, aby toto dodržoval každý měsíc po určitou dobu a dosáhne, čeho chtěl.
Ve skutečnosti nám stačí ještě méně…
Ve výše zmíněném příkladu počítáme pouze s tím, že si bude Franta odkládat stranou 11 800 a nic s těmito penězi nebude dělat, jen se budou válet v bance (což by neměly). Ve skutečnosti ale nebude muset dávat stranou tak velký obnos. Pokud bude Franta přemýšlet chytře, může díky odloženým penězům vydělávat další peníze a ty mu budou vydělávat zase další! Může je takzvaně investovat a dosáhnout zhodnocení svých peněz. Vím, že pojem investice je pro některé z Vás neznámý nebo dokonce se tohoto termínu bojí. V tomto článku se Vám tento pojem pokusím vysvětlit tak, aby ho byl schopen pochopit každý. Stejně tak věřím, že dokážu zmírnit Váš strach z investic na minimum (pokud nějaký máte). Abychom tento příklad uzavřeli, chci říct, že pokud by se Frantovi úspory zhodnocovaly tempem 5 % za rok (to znamená, že každý rok má o 5 % více peněz), stačilo by mu prvních pět let odkládat měsíčně pouze 9 500 a pak už jen 6 500. To už není tak hrozné, že?
Shrnutí
Ideálně bychom si měli měsíční částku spočítat u všech našich cílů. Nebo alespoň u většiny, abychom věděli, jak velkou částku musíme měsíčně odkládat na jejich dosažení. Prozatím si spočítejte, kolik potřebujeme dávat stranou, bez zhodnocení, protože na problematiku investic se podíváme především v článcích o Investicích. Vím, že případ Franty je trochu speciální, protože ne každému se povede ušetřit měsíčně tak velká částka. Možná někomu už ano, díky mým předchozím radám. Velmi ocením, když se zapojíte do diskuze a budete sdílet některé ze svých cílů a názorů, protože toho téma je podle mě velmi důležité.
3 thoughts on “3. Jak si určit dlouhodobé CÍLE a začít na nich pracovat?”