Do čeho všeho se dá INVESTOVAT?
Pokud už jste se rozhodli, že byste rádi zhodnotili své peníze a ptáte se do čeho, pokusím se Vám na tuto otázku zde odpovědět. Jelikož je ale investic nepřeberné množství, nedokážu pojmout a popsat všechny existující. Přiblížím alespoň ty podle mého názoru nejdůležitější a nejčastější typy investic. Vybrat si pro Vás nejvhodnější už musíte samy. Maximálně Vám s tím můžu pomoct, ale konečné rozhodnutí je na Vás.
Investovat můžete např. do cenných papírů jakou jsou akcie nebo dluhopisy, dále do drahých kovů (zlato stříbro), do nemovitostí (pořídit si byt na pronájem), můžete také investovat do umění (obrazy, veteráni). Pokud nechcete investovat přímo co akcií nebo dluhopisů, je zde možnost tzv. podílových fondů. Kdo je odvážnější, může začít podnikat a investovat své peníze do budování firmy. Nebo ještě můžete dokonce „investovat“ do kryptoměn (Bitcoin a další). O těchto alternativních investicích ale jindy.
Nemusíte se bát toho nepřeberného množství možností, pokusím se Vám výše zmíněné investice více přiblížit tak, abyste jim porozuměli. Alespoň ty nejdůležitější.
Za mě nejdůležitější investice?
Ale ještě, než vše vysvětlím, bych rád poukázal na investici, která je podle mého ta nejlepší a která může mít i nevyčíslitelnou hodnotu. Pokud máte k dispozici našetřených pár tisíc a hledáte pro Vás nejlepší investici, tak já Vám povím, jaká to je. Jedná se o investici týkající se seberozvoje, vzdělávání, prostě investice do sebe. A myslím to vážně. Znalosti jsou v dnešní době k nezaplacení. Kupte si pár knížek, zajděte na nějaké vzdělávací kurzy, nemusí být ohledně investic, ale mohou se týkat výše zmíněného seberozvoje. Nebo si můžete zlepšit svou pracovní pozici, pokud půjdete na nějaký rekvalifikační kurz. Prostě cokoliv. Nějak na sobě zapracujte a uvidíte, že se Vám to v budoucnu několikanásobně vrátí. Do seberozvoje sám pravidelně investuji, jak čas, tak peníze a jsem s výsledky této investice velice spokojený. Ale pokud se začnete tímto způsobem vzdělávat, tak je také potřeba hlavně tyto vědomosti začít využívat, aby Vám v budoucnu přinesly větší zisk.
1. Akcie
Akcie je pro spoooustu lidí pojem, který jim nahání hrůzu a bojí se toho strašného slova. A víte proč? Protože tito lidé pořádně neví, co to akcie je a co se s ní dá dělat. A víte, z čeho pramení ten strach? Jde především o strach z neznámého, lidé tomu nerozumí, neznají to, jenom o nich slyší ve zprávách (kde většinou říkají ty špatné zprávy). A co lidí neznají a čemu nerozumí, toho se přirozeně bojí. Já jim to vůbec nevyčítám, takto jsme nastaveni.
Ale pojďme se podívat, co to tedy je ta akcie? Akcie je majetkový cenný papír, díky které vlastníte kus společnosti. Investujete tím do jejího rozvoje (společnost poté disponuje Vašimi penězi) a díky této akcii máte i určitá práva ve společnosti, která můžete uplatnit. Více ale popíšu ZDE (již brzy), protože akcie si rozhodně zaslouží samostatný článek. Z dlouhodobého hlediska (cca 100 let) mají akcie daleko vyšší zhodnocení na rozdíl od investic typu dluhopis nebo nemovitost. Pro někoho je ale rizikovější? Jenže co to vlastně znamená? Tomu se budu věnovat příště.
2. Dluhopisy
Dluhopisy už nejsou tak odstrašující pro lidi. Více mu totiž rozumí. Půjčíte někomu peníze, on Vám ročně platí úroky a nakonec Vám po vypršení platnosti dluhopisu peníze vrátí. Ale co konkrétně je ten dluhopis? Dluhopis je tzv. dluhový cenný papír, díky kterému se dlužník (ten, který dluhopis vydal) zavazuje do určitého data vrátit půjčenou částku i s úrokem. Úrokem se myslí pravidelně vyplácená částka, nejčastěji právě roční.
Dluhopisy můžeme rozdělit na státní a korporátní nebo také podnikové. Ty státní mají obecně hroozně nízký výnos (kolem 1 %), za to ale prý nejsou tak rizikové (vážně nejsou dluhopisy vydané státem Venezuela tak rizikové?). U podnikových se dočkáte vyššího zhodnocení (5-8 %) ovšem za přijmutí vyššího rizika ztráty Vaší investice.
3. Drahé kovy (nejčastěji zlato a stříbro)
Myslím, že můj názor na zlato a stříbro už znáte z dřívějších článků. Pokud ne, rád Vám ho znovu přiblížím. Drahé kovy sice nepřinášejí bůh ví, jaké zhodnocení v čase, za to jsou to ale SKUTEČNĚ PENÍZE. Dnešní peníze totiž nesplňují pravou definici peněz (nejsou trvalým uchovatelem hodnoty) a nejedná se tak o peníze, nýbrž o měnu. Drahé kovy jsou ale skvělým uchovatelem hodnoty, protože si jich vláda nemůže vytisknout kolik chce, ani s nimi hospodařit podle svého. Pravá cena drahých kovů se většinou projeví během krize, kdy jejich hodnota raketově roste (např. při krizi rok 2008). V dobách krize totiž lidé přestávají věřit v cenné papíry a uchylují se k něčemu, co má skutečnou hodnotu!!
4. Nemovitosti
Koupit a pak pronajímat byt, ze kterého nám plyne stabilní měsíční příjem je skvělé. Stejně jako koupit pozemek v roce 2016 a v roce 2019 ho prodat za dvojnásobek. Takové zhodnocení je pro investora jako sen. To je pravda, ale ceny tímto tempem neporostou donekonečna. Navíc pro koupi nemovitosti potřebujete opravdu velký vstupní kapitál a ten jen tak někdo nemá. Já se v těchto článcích věnuji spíše investicím, které nepotřebují velký vstupní kapitál, proto tuto investice prozatím nebudu dále rozebírat. Pokud by ale byl velký zájem o samostatný článek na téma nemovitosti, rád ho vypracuji.
5. Podílové fondy a co je to akciový index?
Pokud chcete investovat do akcií a dluhopisů, jenže nemáte čas si o tom zjišťovat větší množství informací nebo tomu příliš nerozumíte, nezoufejte. Můžete např. investovat skrze podílové fondy, které spravují investiční společnosti a investují za Vás. Tyto fondy jsou super, protože se o nic nemusíte starat a jen posíláte přesně určenou měsíční částku. Budu je rozebírat podrobněji, ale hned na úvod řeknu, že výnos zde nebývá velký, cca do 5 %, primárně kvůli vstupním a poplatkům za správu.
Jestli ale hledáte vyšší výnos a tolik tomu nerozumíte nebo nemáte čas. Doporučuji investovat do akciového indexu. Buď DJI (Dow Jonesův index) nebo S&P 500 (obsahuje 70-80 % tržní kapitalizace amerického akciového trhu). Co to znamená? Do čeho vlastně investujete? Index spojuje několik desítek někdy i stovek společností, které mají určitou specifikaci. Většinou tou specifikací je společná burza, společný trh, sektor. Např. DJI obsahuje 30 největších a nejvíce obchodovaných společností v USA. Hodnota indexu kopíruje cenu akcií, za kterou se obchodují tyto jednotlivé společnosti, investujete vlastně z části do každé z nich.
6. Vlastní podnikání
Máte nějaký nápad na podnikání nebo jste v něčem opravdu dobří a chcete tuto službu poskytnout ostatním? Nebo Vás jiné možnosti investice nezaujali kvůli nízkému zhodnocení a vy chcete od života víc? Chcete být svým pánem a řídit si život? Pak je pro Vás ideální investice do svého podnikání! S tím ale souvisí jeden zásadní rozdíl oproti ostatním druhům investic. Svému oboru totiž musíte na 1000 % rozumět! Při investování do akcií můžete koupit nějaké to ETF a třeba vůbec netušíte co to je (ale měli byste!). Nebo nakoupíte zlato a taky nemusíte vědět, jak se vyrábí… Ale u vlastního podniku musíte být odborníky a věnovat se tomu každý den! Toto téma je natolik zásadní a zajímavé, že o tom v budoucnu napíšu vlastní článek.
Jak si vybrat?
Tímto jsem Vám přiblížil alespoň ty nejčastější typy investic. Podrobně některé z nich budu ještě rozebírat později. Hned ale v příštích článcích se podíváme, jak z tohoto nepřeberného množství investičních příležitostí vybírat (podle čeho vybírat) a jaké parametry jsou pro nás důležité. A co vy, investujete již do nějakých aktiv nebo to máte v plánu v nejbližší době? O své postřehy/odpovědi se můžete podělit v komentářích.