Musíme jasně vědět, do čeho jdeme
Již v první kapitole jsem se pustil do definování pojmu investice a jaké jsou předpoklady investování. Jak jsem zmiňoval, v investování jde o odložení současné spotřeby za účelem zvýšením našeho majetku, za účelem nějakého zisku. Jestliže se vzdáme peněz, které máme dnes, v budoucnu očekáváme, že jich zpátky dostaneme víc. O kolik víc, záleží na mnoha faktorech jako např. jaký jste typ investora, jakou zvolíte investiční strategii a do jakých instrumentů chcete investovat. Postupně se Vám tyto faktory pokusím vysvětlit v příštích článcích. Ještě jednou opakuji, že v investování jde vlastně o obětování dnešních peněz (nebo čehokoliv jiného, času atd…) za účelem budoucího zisku.
Na začátek je ale potřeba zodpovědět si na 3 základní otázky týkající se investování. Pokud chcete být dlouhodobě ziskoví, doporučuji je dodržovat. Poté se podíváme pro koho je vůbec investování určeno a od jaké částky vůbec můžeme investovat.
1. Proč chcete INVESTOVAT?
Nejprve je potřeba odpovědět na otázku, proč vůbec do toho chcete jít? Proč vlastně chcete začít investovat? Máte našetřené peníze a chcete je nějakým způsobem zhodnotit? Nebo chcete získat více peněz na Vaše bydlení? Chcete začít budovat Váš majetek? Ať máte jakýkoliv důvod, je potřeba ho mít. Bez dobrého důvodu totiž v dlouhodobém horizontu nevydržíte a časem přestanete investovat a stabilně zhodnocovat Váš majetek.
2. Jaký je Váš CÍL?
Jakmile si určíte svůj důvod, díky němu si snáz určíte, jaký je Váš CÍL (cíl a důvod spolu velice úzce souvisí). Pokud chcete získat peníze na bydlení, ujasněte si cílovou částku, kolik potřebujete a také do kdy ty peníze chcete mít. Nebo jestli si chcete jen Váš majetek zhodnotit, ujasněte si, jak hodně jej chcete zhodnotit. Mají to být 2 % za rok? Nebo 5 %? Cíl je další důležitý krok. Jakmile v tom budete mít jasno, přichází na řadu plán na uskutečnění Vašeho cíle.
3. Jaký je Váš plán na uskutečnění CÍLE?
Tady přichází ta těžká část… Je potřeba si ujasnit, jak velkou částku je potřeba investovat, vybrat si vhodné instrumenty a spočítat si, jaké zhodnocení budeme mít za rok (v průměru). Zkráceně musíme si určit naši investiční strategii, které se budu věnovat v dalších článcích.
Pro koho je INVESTOVÁNÍ určeno?
A kdo vůbec může investovat? Podle mého názoru zcela každý. Stačí pochopit jeho základní principy. Investování nemusí být nutně nic rizikového, investice je i samotné držení hotovosti nebo peníze na spořících účtech (i když, jak je vidět, nejedná se o moc výhodnou investici). Nemusíte hned investovat do akcií (které nutně nemusí být nejrizikovější), ale můžete investovat do bezpečnějších aktiv jako jsou např. dluhopisy nebo drahé kovy (ty slouží především jako uchovatel hodnoty). Pro spoustu lidí jsou nejméně rizikové státní dluhopisy, které přinášejí naprosto minimální výnos. V dnešní době je možno vložit své peníze do tzv. státních protiinflačních dluhopisů, kde je váš stabilní roční výnos 0,5 % + hodnota inflace, která je v dnešní době kolem 2,7 %. Ale tyto aktiva nemusí být nutně nejméně rizikové.
A teď se pojďme podrobně podívat na to, kdo může investovat. Jak jsem již psal, podle mě může investovat zcela každý. A proč si to myslím? Protože investování je hlavně o odložení spotřeby za účelem budoucího zisku. A odložit svoji spotřebu dokáže každý. Stačí si to jen přenastavit v hlavě, najít si ty správné důvody a cíl. Abych trochu poupravil svou původní myšlenku… investovat může zcela každý, kdo dokáže najít správný důvod nebo ten, kdo je ochoten něco ve svém životě změnit. Takže samotné investování je určeno pro všechny, ale ne každý může investovat do všech druhů aktiv (instrumentů).
Abych názorně vysvětlil svůj minulý výrok, pojďme se podívat na příklad Ivana, který se ničeho nebojí a rád by začal investovat. Něco si o investování nastudoval, poradil se a chtěl by začít. Nejvíce se mu zamlouvají akcie, protože dlouhodobě přinášejí nejvyšší zhodnocení a je ochoten přijmout riziko, že ne všechny roky se mu investice bude zhodnocovat, ale z dlouhodobého hlediska přinášejí nejvyšší zisky. Je s tím smířený. Pro něj jsou akcie investice, která mu nejvíce sedí.
Naopak Nastěnka, Ivanova družka, která by také ráda začala investovat, se bojí ztráty své investice (je takzvaně averzní vůči riziku). Pokud by její investice ztratila za rok větší část hodnoty, své peníze by si chtěla vybrat zpět ze strachu další ztráty. Pravděpodobně by už po této zkušenosti v budoucnu investovat nechtěla. Ale na druhou stranu nechce nechat své peníze ležet na účtu v bance a chce je nějakým způsobem zhodnocovat, aby dosáhla svých cílů. Proto by měla spíše investovat do dluhopisů se stabilním výnosem nebo do jiných konzervativnějších instrumentů.
Od jaké částky je možno INVESTOVAT?
Možná si říkáte, rád bych investoval do akcií, ale většina velkých společností má akcie vysoké hodnoty a já nemám dostatek peněz, abych je kupoval pravidelně. Nemusíte ale investovat přímo do jednotlivých akcií, můžete kupovat tzv. ETF (více rozeberu ZDE (již brzy)). Což jsou vlastně akciové fondy. V těchto fondech je v jednom balíku několik desítek akcií z jednoho odvětví nebo akciového indexu a vy si můžete koupit pouze jejich část. Do těchto fondů lze investovat již od 500 Kč měsíčně. Takže se nebojte, pokud nemáte velký balík peněz, nebude vám to v investování bránit.
Stejně tak můžete investovat i např. do nemovitostí nebo do jiných instrumentů skrze fondy. Výnose jsou zde sice menší, než kdybyste investovali napřímo, ale můžete investovat již od menších částek pravidelně každý měsíc. Více se tématice fondů budu věnovat později.
Tvorba majetku a překonávání INFLACE
Na závěr bych rád řekl, že hlavním cílem investování je tvořit majetek. Tvořit majetek tím způsobem, aby nám naše pracně vydělané peníze vydělávali další peníze. Peníze dělají další peníze a takhle pořád dál a dál. Jen díky tomu jsou ti bohatí každý další den ještě bohatší a bohatší. Protože čím více peněz máte, tím více jich poté investujete a ta investice Vám generuje větší příjem a Vaše bohatství roste obrovským tempem.
Nejdůležitější je ale začít investovat co nejdřív. Protože nejlepší zhodnocení dělá právě čas. I kdyby to měla být jen malá měsíční investice v hodnotě 1 500 Kč měsíčně. Uvidíte, že i z této částky budete mít za 10 let celkem pěkný balík. Pokud byste investovali každý měsíc s ročním zhodnocením kolem 7 %, budete mít k dispozici cca 260 000 Kč, což podle mě není vůbec špatné za 1 500 měsíčně. A tento balík Vám bude tvořit další peníze, které můžete investovat k tvorbě dalšího majetku a na splnění Vašich CÍLŮ.
Kromě tvorby majetku je ale také zásadním motivem investora překonávání inflace. Kdyby byla inflace nulová a úroky na běžných nebo spořících účtech kolem 3-5 % (jak bylo dříve), nemuseli bychom vyhledávat složitější typy investic na zhodnocování. Jednoduše by nám stačilo mít peníze na účtech a každý rok bychom sledovali, jak nám jejich množství roste. Jenže taková představa je zcela bláhová a my jsme v době, kdy jsou úroky na účtech kolem 1 % a inflace cca 2,7 %. Abychom zamezili ztrátě hodnoty našich peněz, musíme je proto investovat do aktiv, která přináší vyšší zhodnocení, než je inflace. Minimálně. Pokud si budeme chtít pouze šetřit a mít peníze na běžném účtu, budeme se v budoucnu divit, jak málo si za tento obnos můžeme koupit…